Zonguldak Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Covid-19 tedavisinde Zonguldak’tan umutlandıran gelişme

ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ KİMYA BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. ZUHAL GERÇEK, KOONAVİRÜSÜ İNTHİBEYE YÖNELİK YÜRÜTTÜĞÜ ÇALIŞMADA 7 ADET YENİ BİLEŞİK SENTEZLEDİ. SENTEZLENEN BİLEŞİKLER COVİD-19 TEDAVİSİNE KARŞI GELİŞTİREİLEBİLCEK YENİ BİR İLAÇ AKTİF BİLEŞİĞİ OLABİLECEK ŞEKİLDE KANITLANDI.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Covid-19 tedavisinde Zonguldak’tan umutlandıran gelişme
71 views
25 Mart 2021 - 11:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Zuhal Gerçek, korona virüsü inthibeye yönelik yürüttüğü çalışmada 7 adet yeni bileşik sentezledi. Sentezlenen bileşikler Covid-19 tedavisine karşı geliştirilebilecek yeni bir ilaç aktif bileşiği olabileceği kanıtlandı.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Zuhal Gerçek, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Erçağ ve Arş. Gör. Deniz Ceyhan’ın korona virüsü inhibeye yönelik yürüttüğü çalışmada, sentezlediği yedi adet yeni bileşiğin Covid-19 tedavisine karşı geliştirilebilecek yeni bir ilaç aktif bileşiği olabileceğini kanıtladı.

Başarılı sonuçlanan laboratuvar çalışmasında yedi yeni antiviral bileşiği Covid-19 tedavisinde virüsün yayılımının engellenmesi ya da tamamen yok olması hedefinde bir ilaç geliştirilmesine yönelik umut vadeden bir çalışma olduğunu ortaya koydu. Sentezlenen antiviral bileşikler, korona virüsle savaşta küresel bazda yürütülen çalışmalar bağlamında Covid-19’un RNA işlemesinin önünde güçlü bir inhibitör olabilmesi bakımından önem arz ediyor.

İHA’ya konuşan Doç. Dr. Zuhal Gerçek, “Kesinlikle bir umut ışığı olacak. Zorlu pandemi sürecinde bizim de Türk Bilim Adamları olarak bu konuda etkinliğimizi ortaya koymak istedik. Aşı çalışmaları değil de biz Covid-19 hastalığın tedavisi sırasında kullanılacak antiviral ajanlar sentezledik. Sentez işlerini Zonguldak BEÜ Organik Kimya Araştırma Laboratuvarında gerçekleştirildi. Burada örnek olarak 7 adet molekül sentezledim. Ardından Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinden Prof. Dr. Erol Erçağ ve Dr. Deniz Ceyhan tarafından bu moleküllerin SARS-Cov2 virüsüne etkileşiminde elde edilen sonuçlar sentezlediğimiz maddelerin ilaç ham maddesi olarak kullanılabileceğini kanıtladı. Bundan sonra da dilerim invitro çalışmaları gerçekleştirilip bunun bir ilaç şirketi tarafından ilaca döndürülmesini arzu ediyoruz” diye konuştu.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.