Zonguldak Havadis

REKLAM ALANI

(980x100px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Uzmanlardan endişelendiren analiz, Türkiye’yi bekleyen tehlike ’kuraklık’

ZONGULDAK BÜLENT ECEVİT ÜNİVERSİTESİ (ZBEÜ) GEOMATİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ARAŞTIRMACILARI DR. NEVİN BETÜL AVŞAR VE PROF. DR. ŞENOL HAKAN KUTOĞLU’NUN 3 YILDIR GRAVİTE VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ UYDUSU GRACE VERİLERİNE DAYALI GERÇEKLEŞTİRDİKLERİ ANALİZLERDE, ZEMİN SUYU BÜTÇESİNİN HER YIL ORTALAMA 4 MİLİMETRE AZALDIĞINI GÖSTERİYOR. BİLİM İNSANLARI BU DURUMDAN EN ÇOK MARMARA, BATI VE ORTA KARADENİZ BÖLGELERİNİN ETKİLENECEĞİNE DİKKAT ÇEKİYOR.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Uzmanlardan endişelendiren analiz, Türkiye’yi bekleyen tehlike ’kuraklık’
108 views
08 Aralık 2020 - 10:01
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Geomatik Mühendisliği Bölümü araştırmacıları Dr. Nevin Betül Avşar ve Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nun 3 yıldır Gravite ve İklim Değişikliği Uydusu GRACE verilerine dayalı gerçekleştirdikleri analizlerde, zemin suyu bütçesinin her yıl ortalama 4 milimetre azaldığını gösteriyor. Bilim insanları bu durumdan en çok Marmara, Batı ve Orta Karadeniz bölgelerinin etkileneceğine dikkat çekiyor.

Bilimsel araştırmalar kuraklığın önümüzdeki yıllarda da giderek artacağına dikkat çekti. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Geomatik Mühendisliği araştırmacıları Dr. Nevin Betül Avşar ve Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nun 2017 yılında Gravite ve İklim Değişimi Uydusu GRACE verilerine dayalı gerçekleştirdikleri analizler, Türkiye genelinde Zemin Suyu Bütçesinin her yıl ortalama 4 milimetre azaldığına dikkat çekiyor. Çalışmaya göre bazı yıllarda dönemsel olarak artışlar olsa da uzun vadede su bütçesi; istikrarlı bir şekilde azalma eğilimi gösteriyor.

Kar yağışları ve karın yerde kalması su bütçesini etkileyecek

Elde edilen haritaya göre sorun Marmara, Batı ve Orta Karadeniz bölgelerinde daha büyük olarak göze çarpıyor. Bilim insanları, su bütçesinin tekrar yükselişe geçebilmesinin kar yağışlarına ve yağan karın yerde kalma süresine bağlı olduğunu, ancak su bütçesinin azalmasının iklim değişikliği ile etkileşerek bir kısır döngü oluşturduğunu ifade ediyor. Süreci yavaşlatabilmek için, iklim değişimiyle uyumlu kapsamlı plana ihtiyaç olduğunu belirten uzmanlar doğayla uyumlu projelere, şehir düzenlemelerine ağırlık verilmesine ve su tasarrufuna dikkat çekti.

Su tasarrufunda ise gereksiz su kuyularının yanı sıra şehirlerarası yollarda dinlenme tesislerindeki araç yı-ama faaliyetlerinin de önemli miktarda tatlı su kaybına neden olduğu belirtildi.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.